Žolinės šventė dabar ir anksčiau

Categories: Naujienos

Rugpjūčio 15-oji Lietuvoje daugiau asocijuojama su krikščionybe, Mergelės Marijos paėmimo į dangų diena, tačiau prieš šią šventę įrašant į katalikiškus kalendorius, paprasto ūkininko gyvenime ji reiškė daug daugiau – tai buvo diena susiburti šeimai, aptarti, kokie metų darbai pasisekė, ką reikėtų tobulinti ir pasidžiaugti savo sunkaus darbo vaisiais.

Daug kas klaidingai mano, kad ši šventė yra atėjusi kartu su krikščionybe ir pagoniškų šaknų neturi. Vis dėlto, senovės Romoje rugpjūčio viduryje buvo minima analogiška diena, pavadinimu Ferragosto (feriae augusti Augusto arba rugpjūčio šventė trumpinys),kuri iš pradžių trukdavusi visą mėnesį, vėliau sutrumpinta iki vienos dienos. Ši diena buvo ypatinga dėlto, kad jos metu išnykdavo socialinių klasių skirtis, visi Romos gyventojai galėjo laisvai bendrauti, pamindami įprastą protokolą ir kartu pagerbti dievus, o tiksliau deives, atnešusias turtą ir gerovę jų namams. Tai buvo būtent moteriškoms dievybėms (Gajai, Dianai, Lucinai), asocijuojamoms su gausa, turtu, derliumi ir vaisingumu dedikuota diena, kurios tradiciją perėmė ir lietuviai. Rugpjūčio viduryje senojo tikėjimo atstovai minėjo derliaus šventę, kurios metu buvo aukojama Žemynai, siejamai su tomis pačiomis vertybėmis kaip ir minėtosioms romėnų dievybėms. Į krikščioniškąjį kalendorių ši šventė oficialiai buvo įtraukta tik 1950-aisiais ir pratęsiant moteriškumo liniją sutapatinta su Marija, nors ėmimo į dangų šventė rugpjūtį buvo švenčiama nuo viduramžių.

Žinoma, šiais laikais Žolinė daugeliui tėra papildomas laisvadienis – vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad tai puiki diena pažvelgti atgal ir pagalvoti apie tai, ką nuveikėte, o alaus perspektyvoje, kokį alų šiais metais virėte, skanavote, kas pasisekė, ką norėtumėte nuveikti kitais metais, pasidžiaugti savo sėkme ir, žinoma paragauti putojančių savo ar įsigytų kitų darbo vaisių.

Facebook Komentarai

Related Post

Parašykite komentarą

CAPTCHA