Duonos kepimas, alaus virimas, biokuro gamyba – ką visa tai turi bendro?! Visų jų reikalingas komponentas, vienaląsčiai organizmai, kurių aplink Jus šiuo metu kirba devynios galybės, įskaitant ir Jūsų kūną – mielės.

Nors pastaroji perspektyva skamba anaiptol ne itin viliojamai, mielės yra tikri kulinariniai gamybos cechai. Tiesą sakant, tai, ko gero, pirmieji gyvi padarai, kuriuos savo buityje pritaikė žmonės. „Pamaitinkite“ jas cukrumi, „atimkite“ orą ir itin greitai galėsite mėgautis namų gamybos gėrimais, užkandžiaudami puria duona, kurios skonis ir tekstūra be šių kulinarinių virtuozų tikrai nebūtų tokia pati. Duonos ruošimo procese, tešla pakyla nuo mielių išskiriamo anglies dvideginio, o vėliau, kepimo metu temperatūra pakyla tiek, kad šiuos organizmus tiesiog sunaikina. Vyno ar alaus gamybos procese, mielės cukrų suskaido į alkoholį ir anglies dvideginį: taip nutinka pašalinus galimybę joms gauti oro,  – cukrus tuomet tampa alternatyviu energijos šaltiniu.

Toks mielių panaudojimas kepimo ir fermentacijos procesuose datuojamas tūkstančius metų atgal. Kaip tešlos kildintojos, mielės greičiausiai buvo atrastos, kai koks nors užmaršus kepėjas šedevrus bandė sukurti iš tam tikrą laiko tarpą pastovėjusios tešlos, kurio pakako, kad šie mikroorganizmai pradėtų daugintis savaime. Nuo šio atradimo žmonės dar ilgai augino ir puoselėjo mielių kolonijas bei utilizavo jas kepimo bei alkoholinių gėrimų gamyboje gerai nesuprasdami proceso bei nežinodami, kas yra atsakingas už tam tikrus procesus vykstančius jų produkcijoje. „Gyvūnėliai“ išliko akiai nematomi iki XVII a., kai buvo išrasti mikroskopai, o jų nauda pripažinta tik XIX a., kai Louis Pasteur įrodė jų būtinumą fermentacijoje.

Kad ir kaip bebūtų, mielių gamybinės savybės išnaudojamos ir toliau. Įdomu, kad pvz.: alkoholis mielėms yra toksiškas, tad kai pastarojo koncentracija gėrime pasiekia kritinę ribą, mielių ląstelės miršta. Tai reiškia, kad mielių atsparumas lemia, kokio stiprumo alų ar vyną galima išgauti fermentacijos būdu.  Priklausomai nuo rūšies, kuri panaudojama, dauguma mielių žūsta, kai alkoholio koncentracija pasiekia 10-20% ribą.

Vis dėlto, craft bravorams, kurie gyvena dėl iššūkių  sukurti kuo įdomesnes alaus rūšis – ši savybė pateikė nemenką užduotį, kuri buvo įveikta sukuriant specialias itin atsparių mielių kolonijas, galinčias  išgyventi ir itin stiprių gėrimų gamybos procesą. Maištininkai  „Brewdog“ sugebėjo išvirti „The End of History“ alų su įspūdinga 55% alkoholio koncentracija, bet tai nebuvo pabaiga – vėliau jų kūrinys buvo nukarūnuotas danų mikrobravoro „Koelschip“ su gėrimu „Start the Future“ bei įspūdingu 60% alkoholio kiekiu.

Bet mielių panaudojimas čia nesibaigia – etilo alkoholis, kuris yra mielių fermentacijos rezultatas yra ta pati medžiaga, iš kurios gaminamas biokuras, kuris kaip manoma, ateityje galėtų būti atsakymas į energetikos krizės grėsmę. Ir nors šios mažos „superkulinarės“ buvo atrastos netyčia, būtent mielių dėka dabar galime mėgautis gardžiomis pintomis alaus, ryte atsipjauti šviežios, skalsios duonos, o ateityje gal ir naudotis savaime atsinaujinančiais energijos šaltiniai.

Straipsnio šaltinis.

Facebook Komentarai

Related Post

Parašykite komentarą

CAPTCHA